Okna dachowe oraz świetliki poliwęglanowe stanowią kluczowy element dekoracji wnętrz, służąc przede wszystkim do zwiększenia ilości naturalnego światła w pomieszczeniach. Cenimy je za ich umiejętność przekształcania ograniczonej przestrzeni, oferując malowniczy widok nieba oraz wprowadzając do pomieszczenia ich jasne światło. Jednakże, pomimo podobieństw w funkcji, istnieją różnice między oknami dachowymi a świetlikami. Zbadajmy zalety i wady obu rozwiązań, aby ustalić, które z nich najlepiej sprawdzą się w różnych pomieszczeniach domu.

Kluczową różnicą między tymi dwoma rozwiązaniami jest fakt, że okna dachowe posiadają zewnętrzne otwarcie, które wychodzi bezpośrednio na dach, będąc zazwyczaj montowanym na skośnych powierzchniach. Z kolei świetlik to stałe okno montowane na płaskich powierzchniach, które z reguły nie posiada możliwości otwierania. Mimo to, niektóre modele świetlików wentylacyjnych mogą być lekko otwierane w celu umożliwienia wypływu powietrza.

Świetlik w dachu

Świetliki oferują szerokie możliwości projektowe, od niestandardowych kształtów i rozmiarów po eleganckie, nowoczesne oprawy, dając architektom i projektantom wnętrz przestrzeń do kreatywności. Oto kluczowe zalety tych wyjątkowych rozwiązań oświetleniowych:

Nieograniczony widok na niebo
Świetliki oferują nieprzerwany widok na niebo, umożliwiając bezpośredni dostęp do widoku gwiazd, księżyca lub słońca przesuwających się po nieboskłonie. Stanowią one idealne rozwiązanie dla mieszkań, niewielkich pomieszczeń oraz sypialni, dodając im wyjątkowego uroku.

Więcej naturalnego światła
Dzięki swojej konstrukcji, świetliki wpuszczają do wnętrz więcej naturalnego światła w porównaniu z tradycyjnymi oknami. Są w stanie przechwytywać zarówno bezpośrednie, jak i rozproszone światło słoneczne, co sprawia, że przestrzeń staje się jaśniejsza i bardziej przyjazna.

Energooszczędność i oszczędności budżetowe
Świetliki są bardziej energooszczędne niż tradycyjne okna, pomagając utrzymać niższą temperaturę w pomieszczeniu latem i wyższą zimą, dzięki lepszej izolacji. Ponadto, są zazwyczaj tańsze w zakupie i instalacji, co czyni je atrakcyjną opcją dla osób dysponujących ograniczonym budżetem. Montaż świetlików jest również mniej skomplikowany w porównaniu z instalacją okien dachowych, co dodatkowo przemawia na ich korzyść.

Okna dachowe

Okna dachowe, choć ograniczone do montażu na dachach o nachyleniu co najmniej 15˚, posiadają szereg unikalnych zalet.

Ulepszona wentylacja
Jedną z głównych zalet okien dachowych jest ich zdolność do wprowadzania świeżego powietrza do wnętrza, nawet podczas deszczu. Mogą one być otwierane aż do 90˚, co znacząco poprawia cyrkulację powietrza w całym domu. Lepsza wentylacja przekłada się na zdrowsze i bardziej komfortowe środowisko życiowe.

Naturalne oświetlenie
Okna dachowe zapewniają obfite naturalne światło, tworząc ciepłą i przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. Mogą być również celowo umiejscowione, aby dostarczać bezpośrednie światło słoneczne w wybranych obszarach, co jest idealne do czytania czy nauki.

Różnice między oknami dachowymi a świetlikami

Różnice między oknami dachowymi a świetlikami
Różnice między oknami dachowymi a świetlikami

Różnice między oknami dachowymi a świetlikami wydają się być proste na pierwszy rzut oka – okna dachowe można otwierać, a świetliki zazwyczaj nie. Jednakże, różnice między nimi są bardziej złożone. Oto główne różnice:

Rodzaje i oszklenie
Okna dachowe dostępne są w dwóch głównych rodzajach, z opcją oszklenia jedno- lub dwupanelowego. Szkło jednopanelowe oferuje klarowny widok na zewnątrz, podczas gdy szkło dwupanelowe poprawia izolacyjność okna. Świetliki również występują w dwóch wariantach: stałe i wentylowane, przy czym te drugie umożliwiają dodatkową cyrkulację powietrza, choć nie posiadają mechanizmu obrotowego jak okna dachowe.

Specyfikacje i przepisy budowlane
Okna dachowe muszą spełniać rygorystyczne specyfikacje i normy budowlane, w tym wymóg instalacji w płaszczyźnie dachu, co zwykle oznacza nachylenie co najmniej 15°. Muszą być również zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, na przykład przez zastosowanie specjalnych spódniczek lub systemów uszczelniających podczas montażu.

Zastosowanie w różnych pomieszczeniach
Wybór między oknem dachowym a świetlikiem często zależy od typu dachu oraz funkcji, jaką ma spełniać dane pomieszczenie. Okna dachowe są preferowane na dachach spadzistych, zapewniając lepszą wentylację i naturalne światło, co jest szczególnie korzystne w łazienkach, gdzie mogą pomóc w redukcji wilgoci i pleśni. Świetliki są idealne na płaskich dachach, w sypialniach, gdzie naturalne światło wspomaga regulację rytmu dobowego, oraz w domach z ograniczonym dostępem do światła słonecznego, gdzie mogą rozjaśnić przestrzenie takie jak salony czy jadalnie. Dodatkowo, istnieją produkty do przyciemniania, które pozwalają kontrolować ilość wpadającego światła.

Podsumowanie

Decyzja o wyborze między oknem dachowym a świetlikiem powinna być podyktowana indywidualnymi potrzebami, typem dachu oraz funkcją, jaką ma spełniać dane pomieszczenie. Ważne jest, aby rozważyć wszystkie aspekty, w tym wentylację, naturalne oświetlenie oraz wymogi estetyczne i budowlane, aby wybrać rozwiązanie najlepiej odpowiadające potrzebom użytkownika.

CechaOkno dachoweŚwietlik
DefinicjaOkno montowane na skośnych powierzchniach dachu, z możliwością otwierania.Stałe okno montowane na płaskich powierzchniach dachu, zazwyczaj bez możliwości otwierania (choć są wyjątki).
Zalety– Ulepszona wentylacja dzięki możliwości otwierania.– Nieograniczony widok na niebo.
– Obfite naturalne oświetlenie.– Więcej naturalnego światła dzięki konstrukcji.
– Energooszczędność i oszczędności budżetowe.
Wady– Ograniczenie do montażu na dachach o nachyleniu co najmniej 15˚.– Brak możliwości otwierania w większości modeli, co ogranicza wentylację.
Rodzaje i oszklenie– Dwa główne rodzaje: z opcją oszklenia jedno- lub dwupanelowego.– Dwa warianty: stałe i wentylowane, z różnymi opcjami oszklenia.
Przepisy budowlane– Muszą spełniać rygorystyczne specyfikacje i normy budowlane.– Mniej skomplikowane wymagania, łatwiejszy montaż.
Zastosowanie– Preferowane na dachach spadzistych, idealne do łazienek.– Idealne na płaskich dachach, w sypialniach i pomieszczeniach z ograniczonym dostępem do światła słonecznego.
Okno dachowe a świetlik: jaka jest różnica
5/5 - (2 votes)

Autor: inż. Ewa Kubicz